e-mail: biuro@skolimowski.info
tel: +48 791 619 319

Studzienka wodomierzowa czy wodomierz w domu?

Odpowiedź na pytanie: studzienka wodomierzowa czy wodomierz w domu nie do końca jest kwestią wyboru właściciela nieruchomości, bo pewne ograniczenia w tej kwestii stawiają przepisy oraz wymogi techniczne. Warto się z nimi zapoznać, bo obowiązkiem właściciela nieruchomości jest nie tylko zapewnienie właściwego działania przyłącza, ale także jego odpowiednie usytuowanie.

Studzienka wodomierzowa czy wodomierz w domu?

Zgodnie z przepisami, wodomierz w domu może być zainstalowany tylko w tych pomieszczeniach, które są zabezpieczone przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz niepowołanymi osobami. Może to być piwnica lub parter, a także garaż – pod warunkiem, że jest on ogrzewany. Jeśli nieruchomość nie posiada piwnicy czy garażu, a jednocześnie na parterze brakuje miejsca, aby zainstalować wodomierz, można takie pomieszczenie zbudować, co jest jednak kosztowne i czasochłonne.
O wiele lepszą alternatywą jest wykonanie na terenie posesji studzienki wodomierzowej. Takie rozwiązanie stosuje się w jeszcze jednej sytuacji – gdy dom znajduje się w odległości większej niż 15 metrów od linii oddzielającej go od drogi. Montaż wodomierza w studni sprawdzi się na działkach poza miastem, na których stoją budynki użytkowane tylko latem, a także w różnego rodzaju halach przemysłowych, magazynowych, produkcyjnych, gdzie trudno wygospodarować specjalne pomieszczenie na licznik.

Studzienka wodomierzowa – wodomierz dobrze zabezpieczony

Również w kwestii montażu i usytuowania studni wodomierzowej obowiązują wymogi techniczne, których przestrzegać musi każdy właściciel nieruchomości. Jeśli nie montuje on wodomierza w domu czy garażu, ale poza budynkiem, musi zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie i lokalizację.
Przede wszystkim studzienka wodomierzowa powinna być usytuowana w odległości 2 m od ogrodzenia lub linii rozgraniczającej nieruchomość. Jeśli ma być ona zamontowana w budownictwie segmentowym czy wielorodzinnym, to w jednej, wspólnej studzience wodomierzowej mogą być umieszczone dwa wodomierze. Trzeba przy tym pamiętać, że studnia nie może się znajdować na granicy nieruchomości.

Podstawowym zadaniem studzienki wodomierzowej jest zabezpieczenie wodomierza przed zalaniem i zamarznięciem. Dlatego zbiorniki tego typu wykonuje się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a następnie wkopuje w ziemię, co pozwoli na zachowanie dodatniej temperatury wewnątrz. Alternatywą mogą być tradycyjne studnie z kręgów betonowych, jednak z uwagi na wysoki koszt, który podnosi dodatkowo konieczność wykonania kosztownych robót ziemnych i zaangażowania ciężkiego sprzętu, takie rozwiązanie powoli odchodzi do lamusa.
Studzienki wodomierzowe z tworzywa instaluje się bardzo szybko i łatwo, ponadto – w odróżnieniu od studni betonowych – nie mają one tendencji do przemarzania i rozszczelniania.
Licznik jest w nich bardzo dobrze zabezpieczony przed wodą gruntową oraz przenikającą wodą opadową – aby to umożliwić, producenci oferują studnie z dnem i bez dna. Te ostatnie stosuje się w przypadku podmokłych terenów, bo nie poddają się one siłom wyporu generowanym przez wysoki poziom wód gruntowych.

Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest taki montaż wodomierza (w domu lub w studzience wodomierzowej), aby skutecznie zabezpieczyć go przed zamarzaniem i zalaniem, a zarazem – zapewnić możliwość odczytu licznika. W odróżnieniu od wodomierzy zainstalowanych w piwnicy czy garażu, te umieszczone poza ich obrębem, pozwalają na szybki odczyt nawet pod nieobecność domowników.

2021-12-15