e-mail: biuro@skolimowski.info
tel: +48 791 619 319

Studzienka wodomierzowa – cena

Zgodnie z wymogami technicznymi, właściciel nieruchomości, która nie ma odpowiedniego pomieszczenia do zamontowania przyrządu do pomiaru zużycia wody wewnątrz, musi umieścić wodomierz poza budynkiem, dbając jednocześnie o zabezpieczenie urządzenia przed zalaniem i zamarzaniem. Jaką wybrać studzienkę wodomierzową? Cena może odegrać decydującą rolę, ale nie powinna zaważyć na ostatecznej decyzji. Najważniejsza jest jakość.

Inwestorzy, rozpoczynający budowę lub remont domu, poszukują materiałów i produktów budowlanych, które spełnią ich oczekiwania i często zwracają uwagę na stosunek ceny do jakości. Stają przed wieloma dylematami. Jeden z nich dotyczy sposobu zamontowania licznika wody w sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu urządzenia wewnątrz budynku.

Poszukiwanie najlepszego produktu

Poszukując najlepszych dla swojego domu rozwiązań, należy pamiętać, że produkt musi wytrzymać próbę czasu i być funkcjonalny. Wykorzystywane na polskim rynku budowlanym tradycyjne rozwiązanie, polegające na montażu wodomierzy w studniach z kręgów betonowych, ma szereg wad. Utrudnienia wynikają z sezonowego przemarzania wody w nieocieplonej konstrukcji. Ponadto studzienka betonowa może być nieszczelna, co skutkuje zalaniem i zniszczeniem znajdującego się wewnątrz urządzenia, powodując tym kłopot z odczytaniem stanu licznika. Zastosowanie omówionej technologii okazuje się trudne w wykonaniu i kosztowne, ponieważ do budowy studzienki z prefabrykatów betonowych trzeba użyć ciężkiego sprzętu, potrzebne jest dodatkowe zaangażowanie środków finansowych na prace ziemne. Finalnie okazuje się, że cena studzienki wodomierzowej wykonanej z prefabrykowanych kręgów betonowych jest wyższa, niż inwestor zakładał. Jakie zatem rozwiązanie przyjąć? Odpowiedzią jest studzienka wodomierzowa wykonana z tworzywa.

Stosunek ceny studzienki wodomierzowej wykonanej z tworzywa do jakości produktu

Cena studzienki wodomierzowej uzależniona jest od właściwości i budowy urządzenia. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duże urządzenie będzie zamontowane wewnątrz studzienki. Zakłady Wodociągów i Kanalizacji narzucają konkretne parametry urządzeń dla poszczególnych budynków. W ofercie firmy P.P.H.U. Skolimowski znajduje się wiele standardowych średnic studzienek wodomierzowych. Należy jeszcze przed inwestycją zapoznać się z wymaganiami pozwoleń i przepisów.
Kolejnym problem, który trzeba rozważyć, to rodzaj zastosowanej do wykonania studzienki wodomierzowej technologii. Oferowane przez firmę P.P.H.U. Skolimowski gotowe studnie wodomierzowe mają monolityczną budowę. Należy pamiętać, że wytrzymałość studzienki zależy od klasy zastosowanego materiału. Najlepiej sprawdza się utwardzony plastik PEHD, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne, jest materiałem trwałym, umożliwiającym eksploatację przez długie lata. W ofercie naszej firmy są studzienki z włazem z utwardzonego plastiku o dopuszczalnym nacisku 1.5 tony lub z pokrywą żelazną. Opcjonalnie można dobrać pokrywę zamykaną na klucz.
Inwestując w studzienkę wodomierzową, trzeba pamiętać o warunkach gruntu, w którym zostanie umieszczona. Wysokie wody gruntowe wymagają użycia studni wodomierzowej ze specjalnym dnem, które również wykonane jest z utwardzonego plastiku i zabezpiecza przed dostaniem się wód podziemnych do wodomierza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę instalując studzienkę wodomierzową?

W naszym klimacie warunki termiczne są bardzo zmienne. Aby nie doszło do uszkodzenia urządzenia w niej zamontowanego, trzeba zastosować odpowiednio ocieploną studzienkę wodomierzową. Cena takiego produktu rośnie wraz z jakością zastosowanej technologii. Użyty w konstrukcjach płaszcz ocieplający z polistyrenu lub poliuretanu o odpowiedniej grubości gwarantuje długie i bezawaryjne korzystanie z wodomierza. Dodatkowo studzienki wodomierzowe znajdujące się w ofercie firmy P.P.H.U. Skolimowski wyposażone są w korki termiczne utwardzone styropianem, także takie zintegrowane z pokrywą. Wodomierze są więc dobrze zabezpieczone nie tylko przed przemarzaniem, ale również osłonięte przed wodą gruntową oraz przenikającą wodą opadową.

Użytkowanie studzienki wodomierzowej

Studzienka wodomierzowa jest produktem niewielkich rozmiarów, w związku z tym jej montaż jest szybszy i łatwiejszy. W porównaniu z odchodzącą w zapomnienie technologią studzienek z kręgów betonowych, ceny studzienki wodomierzowej z utwardzonego plastiku są o wiele bardziej atrakcyjne. Ponadto użycie studzienek wodomierzowych rozwiązuje problem dostępu do odczytu licznika przez pracowników przedsiębiorstw wodociągowych – umieszczone na zewnątrz w dostępnym miejscu, pozwalają na bezproblemowy odczyt wodomierza pod nieobecność domowników. W jednej studzience wodomierzowej może znajdować się więcej urządzeń pomiarowych, dzięki czemu koszty inwestycji można podzielić na kilku inwestorów.

2022-03-14