e-mail: biuro@skolimowski.info
tel: +48 791 619 319

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Coraz częściej mówi się o konieczności zmiany nawyków, dbania o środowisko i przede wszystkim – o oszczędzaniu wody. Rozmaite surowce mogą być powtórnie wykorzystywane, nie inaczej jest z wodą. Gromadzenie deszczówki jest opłacalne nie tylko dla natury, ale także dla naszego portfela. Tu pojawia się jednak pytanie – jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Deszczówka nie taka straszna

Faktem jest, że zasoby naturalne się kurczą, a zmiany klimatyczne widać gołym okiem. Nie jest jeszcze za późno na zmianę sposobu myślenia i wcielanie proekologicznych pomysłów w życie. W takiej sytuacji oczywistym jest, że zasoby naturalne stają się coraz cenniejsze, więc drożeją. Na szczęście istnieje znakomita metoda na odzyskiwanie wody w gospodarstwie domowym, w trosce o środowisko i nasz portfel – gromadzenie wód opadowych, czyli deszczówki. Wbrew pozorom deszczówka nie jest ani brudna, ani niebezpieczna – jest miękka (nie zawiera magnezu i wapnia), w związku z czym idealnie nadaje się do zmywania i prania, a także do spłukiwania w toalecie, nie zakamieniając przy tym instalacji i urządzeń hydraulicznych. Wreszcie uzyskana deszczówka świetnie nadaje się do podlewania domowego ogrodu. Używanie w tym celu zasobów wodociągowych jest zwykłym marnotrawstwem. Trzeba jednak pamiętać, że deszczówki nie można mieszać z wodą pitną, dlatego przydatne będą zawory antyskażeniowe. Aby doprowadzić deszczówkę do kranu w ogrodzie lub innych domowych urządzeń należy zastosować pompę, której wydajność musi być dostosowana do poziomu poboru wody w naszym domu.

Przepisy a deszczówka

Nowe prawo wodne (zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, Dz. U. z 2017 r. poz. 1566) nie traktuje już wody deszczowej i roztopowej jako ścieku. W dużym skrócie, każdy nowo wybudowany dom musi odprowadzać wodę opadową z rynien na teren posesji. Nie może więc być to tzw. „burzówka” czy kanalizacja, ale trzeba poradzić sobie z problemem we własnym zakresie. Doskonałym rozwiązaniem jest więc gromadzenie takich wód np. w zbiorniku podziemnym na deszczówkę i wykorzystywanie jej w gospodarstwie domowym. Do gromadzenia i wykorzystywania deszczówki przekonują m.in. władze Wrocławia, wprowadzając program „Złap Deszcz”, polegający na dotowaniu przydomowych studni lub podziemnych zbiorników na deszczówkę. Jak obliczono, podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. można zebrać ok. 180 litrów wody.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Niezależnie od tego, w jakim celu będziemy wykorzystywać zgromadzoną wodę, najpierw trzeba mieć gdzie ją gromadzić. Do tego służą odpowiednie zbiorniki na deszczówkę – naziemnie lub podziemne, które instalujemy na terenie posesji. Ich rodzaj, kształt i pojemność dobieramy do naszych potrzeb, jednak dobrze jest, aby pojemność zbiornika dawała jakiś margines rezerwy na wypadek bardziej obfitych opadów lub potrzeby zgromadzenia większej ilości wody. Na szczęście nawet duże zbiorniki na deszczówkę nie będą zbyt drogie, ani trudne w eksploatacji. Do ich produkcji używa się tworzywa sztucznego – najczęściej polietylenu – który jest lekkim i tanim materiałem. Instalacje służące do gospodarowania deszczówką powinny być wykonane z tworzyw sztucznych. Wody opadowe zawierają roztwory słabych kwasów (głównie węglowego), które mają właściwości korodujące.

Zbiornik podziemny na deszczówkę to rozsądny pomysł

Optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja zbiornika podziemnego na deszczówkę – nawet duże urządzenie nie zabierze zbyt wiele przestrzeni, jeśli zostanie zainstalowane poniżej linii gruntu. Nie wpłynie też na walory estetyczne naszego podwórza i zniknie konieczność maskowania zbiornika. Choć zbiornik podziemny na deszczówkę jest droższy, to odpłaca się większą funkcjonalnością w porównaniu do innych urządzeń instalowanych na powierzchni ziemi. Dobrym pomysłem będzie więc instalacja zbiornika o pojemności 1300 l. W ten sposób rozwiążemy problem lokalizacji, a przy tym istnieje duża pojemność do dyspozycji.

Obliczanie pojemności zbiornika na deszczówkę

Aby obliczyć optymalną pojemność zbiornika na deszczówkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym będzie powierzchnia zlewni głównej, czyli dachu naszego domu, z którego za pomocą rynien i rur spustowych doprowadzimy wodę do zainstalowanego zbiornika. Zlewnią może być także taras, balkon, czy nawet plac brukowany lub asfaltowany. Następnie musimy znać parametry średniego opadu rocznego i inne dane obiektu (jego przeznaczenie, liczbę mieszkańców itd.). Pomocne w obliczeniach będą kalkulatory dostępne w Internecie. Realna ilość zebranej wody w ciągu roku wynosi ok. 60% opadów, jednak pamiętając, że deszczówkę gromadzimy za darmo, jest to odczuwalna oszczędność. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki z ich uśrednieniem (w tym średnie roczne opady w Polsce, wynoszące ok. 600 mm/m2 ) oraz możliwością pozostawienia rezerwy, dobrym wyborem będzie zbiornik podziemny na deszczówkę o pojemności 1300 l. Tego typu urządzenie może być połączone np. z systemem rozsączającym i równomiernie odprowadzać wodę do gruntu. Pompa pozwoli również na wykorzystanie wody deszczowej do prania, zmywania lub spłukiwania w toalecie.

2020-03-10