e-mail: biuro@skolimowski.info
tel: +48 791 619 319

Co to jest studnia chłonna?

Rosnąca w wyszukiwarkach popularność hasła „co to jest studnia chłonna” nie powinna dziwić. Latem, gdy upały są bardzo doskwierające, kolejne gminy wydają zakaz podlewania ogrodów wodą wodociągową. Z drugiej strony, niezależnie od lokalnych obostrzeń, coraz więcej inwestorów nie widzi też żadnego ekonomicznego uzasadnienia w podlewaniu trawników i rabat coraz droższą wodą dostarczaną przez wodociągi. Tym bardziej, że do nawadniania roślinności można wykorzystać deszczówkę, która dostępna jest całkowicie za darmo lub oczyszczone ścieki z przydomowej oczyszczalni.

Co to jest studnia chłonna?

Studnia chłonna pozwala na efektywne zagospodarowanie wody opadowej lub ścieków, które każdego dnia powstają w gospodarstwie domowym. Tego typu studnie przeznczone są do magazynowania wody, a następnie do jej stopniowego rozsączania do gruntu.
Dostępna obecnie na rynku oferta studni chłonnych jest bardzo rozbudowana – dotyczy to zarówno ich pojemności, jak i materiałów, z jakich są wykonane. Obok ciężkich i coraz mniej popularnych studni z kręgów betonowych, których montaż wymaga użycia ciężkiego sprzętu, inwestorzy najchętniej decydują się na studnie z tworzywa. Są one bardzo trwałe, a zarazem lekkie i proste w montażu, co w połączeniu z atrakcyjną ceną przysparza im wielu zwolenników.
Zasada działania studni chłonnych, które mają zazwyczaj walcowaty kształt i perforowane boki, jest prosta. Dzięki licznym otworom zgromadzona w nich woda może stopniowo przedostawać się do gleby, równomiernie i systematycznie nawadniając trawniki, rabaty i ogródki warzywne.

Jak działa studzienka chłonna?

Zanim zapadnie decyzja o montażu, warto odpowiedzieć dobie na pytanie, jak działa studzienka chłonna, co ułatwi dobór odpowiedniego rozwiązania. Przede wszystkim tego typu rozwiązanie może pełnić dwie funkcje.
Po pierwsze – może służyć do wykorzystania ścieków powstających w gospodarstwie domowym. Po ich oczyszczeniu w osadniku gnilnym, przez specjalną rurę drenażową trafią one do studni, a następnie do gruntu, w którym zostaną równomiernie rozsączone, nawadniając w ten sposób glebę. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w obiektach usytuowanych w miejscach, w których nie ma możliwości zastosowania drenażu rozsączającego.
Do czego jeszcze służy studnia chłonna? Otóż drugim sposobem jej wykorzystania jest zagospodarowanie wody opadowej. W takim układzie należy doprowadzić rurę spustowądo studni, w której woda zostanie zmagazynowana, a następnie stopniowo rozsączona do gruntu. Pozwoli to nie tylko wykorzystać deszczówkę (która jest przecież dostępna całkowicie za darmo!), ale także rozwiązać problem tworzących się po intensywnych opadach deszczu kałuż, jakie powstają szczególnie na terenach gliniastych.

Gdzie sprawdzi się studnia chłonna?

Sposób, w jaki działa studzienka chłonna, sprawia, że można ją zamontować zarówno na terenie prywatnej posesji, jak i na terenach zielonych. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na rodzaj gruntu, na którym planujemy instalację. Przede wszystkim muszą to być grunty nieprzepuszczalne lub słaboprzepuszczalne o odpowiednio niskim poziomie wód gruntowych. Jeśli montaż ma zostać wykonany na gruntach przepuszczalnych, to należy przestrzegać warunków technicznych, zachowując odpowiedni odstęp (minimum 1,5 m) pomiędzy dnem studni a poziomem wód gruntowych.

Korzyści wynikające z montażu studni chłonnej są oczywiste: oprócz możliwości współpracy z przydomową oczyszczalnią ścieków, takie rozwiązanie pozwoli też wykorzystać deszczówkę do nawadniania ogrodu. Jest to jednorazowy wydatek, który szybko się zwróci, a różnica w rachunkach za wodę będzie z pewnością szybko odczuwalna, odciążając w znacznym stopniu domowy budżet.
Choć więc najczęściej argumentem przemawiającym za montażem studni chłonnej jest ekonomia, to dla wielu inwestorów równie istotne znaczenie mają kwestie ekologii. Jest przecież oczywiste, że dostępne zasoby się kurczą, a fale upałów, jakie coraz częściej przetaczają się przez nasz kraj sprawiają, że coraz więcej osób dąży do tego, aby zminimalizować swój negatywny wpływ na planetę. Zbieranie wody deszczowej, czy też wykorzystywanie tej, która już raz została użyta, doskonale się w ten trend wpisuje, a dobrze dobrana studnia chłonna posłuży do tego, aby lepiej i rozsądniej wykorzystywać te zasoby, które są dostępne.

 

2021-12-15