e-mail: biuro@skolimowski.info
tel: +48 791 619 319

Studzienka wodomierzowa na działce – jaką wybrać?

Wygodna w użyciu i bezpieczna dla wodomierza studnia z dnem i bez dna

Trwała studzienka wodomierzowa na działce zamiast w domu, garażu lub piwnicy to doskonała alternatywa dla tradycyjnych miejsc montażu wodomierza. Na rynku znajdziemy obecnie szereg nowoczesnych rozwiązań, wykonanych z odpornego tworzywa i dostępnych w różnych wielkościach. Dużym powodzeniem cieszą się zarówno studnie wodomierzowe z dnem, jak też bez dna, które różnią się budową i charakterystyką. Zwracamy uwagę na trzy najważniejsze czynniki, które należy przeanalizować przed wyborem studzienki wodomierzowej. Przepisy w danym regionie, lokalne wody gruntowe oraz przemarzalność podłoża mają tu kluczowe znaczenie.

Studzienka wodomierzowa na działce zamiast w domu

Popularność studni wodomierzowej na działce wynika z faktu, że jest to niezwykłe ułatwienie dla montażu wodomierza w przypadku, kiedy standardowe rozwiązania się nie sprawdzają. Zazwyczaj montowane w piwnicach, garażach lub na parterze budynków wodomierze nie zawsze mogą tam zostać zainstalowane. Może to wynikać z rodzaju budynku, np. niepodpiwniczony dom bez garażu, chociaż problemem zwyczajnie może być także brak miejsca. Niejednokrotnie na przeszkodzie stoi system grzewczy, bowiem warto zaznaczyć, że wodomierze nie mogą być instalowane w ogrzewanych pomieszczeniach. To główne powody, dla których coraz częściej stosowane są zewnętrzne studzienki wodomierzowe. Przepisy wyraźnie mówią, że liczniki wodne muszą być odpowiednio zabezpieczone oraz łatwe w odczytach. Taką możliwość dają właśnie zewnętrzne studzienki, które odpowiednio chronią licznik, wodomierz oraz armaturę wodną przed czynnikami zewnętrznymi i niekorzystnym wpływem temperatur.
Niewielkie rozmiary takich studni, wykonanych z utwardzonego plastiku PEHD, to także szybszy i łatwiejszy montaż studzienki wodomierzowej. Cena niewielkich rozmiarów studni oraz mniejsze koszty jej szybszego montażu są o wiele bardziej atrakcyjne w porównaniu do betonowej konstrukcji.

Dobór studzienki wodomierzowej – jaka szerokość?

Wybierając studzienkę wodomierzową na działkę, należy wziąć pod uwagę trzy zasadnicze kwestie – lokalne przepisy, wody gruntowe oraz przemarzalność podłoża. Rozpocznijmy od szerokości studni wodomierzowej na działce, co bezpośrednio wiąże się z lokalnymi przepisami. Szerokość dobieramy na podstawie tego, jaki wodomierz znajduje się w środku. Zakłady Wodociągów i Kanalizacji narzucają konkretne wielkości dla poszczególnych lokalizacji i należy bezpośrednio trzymać się tych wartości. W naszej ofercie znajduje się wiele standardowych średnic studni wodomierzowych z dnem lub bez dna – 400 mm, 500 mm, 600 mm i 1000 mm, ale wielkość ta, jak wspomnieliśmy, będzie zależała bezpośrednio od przepisów odpowiednich gmin, z czym należy się zapoznać jeszcze przed inwestycją.

Studnia z dnem czy bez dna?

Odpowiedź na pytanie czy nasza studzienka wodomierzowa na działce powinna mieć dno czy nie, zależy od wysokości wód gruntowych na danym terenie. Studnie z dnem skutecznie chronią całą instalację przed napływem wód gruntowych oraz opadowych. W przypadku gruntów podmokłych należy jednak wybrać studnię bez dna, która nie podda się siłom wyporu, powodowanym przez wysoki poziom wód gruntowych. Takie studzienki nie wymagają dodatkowej izolacji ścian bocznych, gdyż czerpią one ciepło z gruntu. Ponadto, pozwalają one na płytszy montaż wodomierza pod pokrywą.

Niższa czy wyższa studzienka?

Oprócz różnego rodzaju średnic studni wodomierzowych na działkach, mamy do wyboru różne ich głębokości. Wybór wyższych lub niższych studzienek zależeć będzie od poziomu wód gruntowych, co należy uprzednio dokładnie sprawdzić. Wysokość studzienki ma także swoją bezpośrednią zależność w stosunku do przemarzalności podłoża. Warto zapoznać się z mapą przemazarzalności terenów w Polsce, która określa tę wartość w metrach poniżej poziomu gruntu. Ta cyfra będzie niezmiernie istotna podczas wyboru odpowiedniej głębokości dla naszej studzienki, która standardowo może mieć wysokość od 1200 do 1800 mm.

2020-05-14