e-mail: biuro@skolimowski.info
tel: +48 791 619 319

Studnia wodomierzowa – co to jest i do czego służy

Nie w każdym budynku istnieje możliwość zamontowania wodomierza. Dotyczy to zwłaszcza obiektów niepodpiwniczonych, w których na parterze brak miejsca na montaż. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest studnia wodomierzowa. Co to jest, do czego służy i jak powinna być wykonana? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając konkretne rozwiązanie.

Gdy brakuje miejsca na montaż licznika

Jak sama nazwa wskazuje, studnia wodomierzowa służy do instalacji wodomierza, który zgodnie z przepisami prawa musi znajdować się w miejscu umożliwiającym prawidłowy odczyt licznika wody pobranej z sieci, a także jego właściwe funkcjonowanie. Normy wyraźnie precyzują miejsca instalacji licznika: są to piwnice, pomieszczenia na parterze, a także garaże domów jednorodzinnych, o ile są one ogrzewane. W sytuacji, w której żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę, wykonuje się studnię wodomierzową, wyposażoną w licznik, która ma za zadanie ochronić zarówno wodomierz, jak i armaturę wodną na przyłączach sieci wodociągowych przed czynnikami zewnętrznymi.
W Polsce przez lata rynek był zdominowany przez prefabrykowane studnie wodomierzowe z kręgów betonowych, jednak takie rozwiązanie ma szereg wad. Przede wszystkim tego typu studnie mają tendencję do przemarzania, a ponadto bywają nieszczelne. Mankamentem jest też skomplikowany proces zabudowy studni betonowej na działce, który wiąże się ze sporymi wydatkami z uwagi na ich duży ciężar i konieczność użycia specjalistycznego sprzętu. Wśród posiadaczy tego typu studni nie brak też głosów narzekania na trudności z odczytaniem licznika, dlatego chętnie wybieraną alternatywą są dziś studnie wodomierzowe z tworzywa.

Studnia wodomierzowa – co to jest i jak jest zbudowana?

Wykonana z tworzywa studnia wodomierzowa służy (podobnie jak studnia betonowa) do ochrony wodomierza i armatury. Różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami studzienek jest łatwiejszy dostęp do wyposażenia studni wodomierzowej tworzywowej, a także jej niewielkie rozmiary, które znacznie usprawniają montaż i obniżają cenę transportu oraz realizacji inwestycji, eliminując konieczność wykonywania kosztownych prac ziemnych.
Wybierając ofertę konkretnego producenta ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są studzienki wodomierzowe.
Konstrukcja zewnętrzna i wewnętrzna musi być wykonana z utwardzonego plastiku PEHD, co zapewni trwałość i wytrzymałość produktu na długie lata eksploatacji. Równie istotną kwestią jej właściwie zabezpieczenie warstwy ocieplenia. Na rynku pojawiają się studnie wodomierzowe, których ocieplenie zewnętrzne zabezpieczone jest tylko folią strech lub folią termokurczliwą, co sprawa, że już podczas montażu studnia może ulec uszkodzeniom, nie spełniając tym samym swojej podstawowej funkcji.
Oferowane przez gotowe studnie wodomierzowe mają monolityczną budowę i wykonane są z utwardzonego plastiku PEHD, który jest trwałym materiałem, gwarantującym bezproblemową eksploatację przez długie lata. Ponadto ich konstrukcja zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed napływem wód gruntowych i opadowych, co jest podstawową funkcją studzienek, regulowaną przez przepisy prawa. Dzięki zastosowaniu płaszcza ocieplającego z polistyrenu lub poliuretanu, wyeliminowane jest ryzyko przemarzania studni.

Studnie wodomierzowe – wyposażenie i zastosowanie

Studnie wodomierzowe służące do ochrony licznika i armatury, znajdują zastosowanie zarówno jako przyłącza domowe, jak również na działkach, w parkach, przy cmentarzach, na kempingach czy jako przyłącza budowlane.
Wyposażenie studni wodomierzowych z naszej oferty obejmuje właz z utwardzonego plastiku klasy A15 o dopuszczalnym nacisku 1,5 tony. Dostęp do licznika jest bardzo dogodny, a prace konserwacyjne można wykonywać z powierzchni gruntu.
Aspektem mającym istotny wpływ na skutecznie pełnienie przez studnię jej roli, jest określenie wysokości wód gruntowych na danym terenie, w którym chcemy ją zamontować. W zależności od tego dobiera się studnię z dnem lub bez dna.
Znajdujące się w naszej ofercie studnie wodomierzowe z dnem (tzw. pełne), zapewniają całkowitą szczelność i chronią licznik przed zalaniem. W przypadku gruntów podmokłych proponujemy studzienki bez dna, w których nie ma ryzyka, że podnoszące się wody gruntowe dosięgną wysoko zainstalowanego wodomierza. Dobór rozwiązania najlepiej odpowiadającego konkretnym potrzebom ułatwia też rozbudowana gama średnic (od ø 400 do ø 1000) i wysokości (od h 1200 do h 1800).

2020-04-10